Szafy sterownicze skutecznie chronią wrażliwe komponenty elektroniczne, elektrotechniczne i elektryczne przed negatywnym działaniem wody, wilgoci, zanieczyszczeń, pyłów czy agresywnych oparów, a także przed uszkodzeniami mechanicznymi. Jednocześnie wymagają one odpowiedniego chłodzenia. Sprawdźmy więc, dlaczego niezbędne okazuje się odprowadzanie ciepła z obudowy i jaką rolę w tym zakresie odgrywają klimatyzatory do szaf sterowniczych.
Temperatura jednym z kluczowych warunków środowiskowych
Sterownicze podzespoły elektroniczne bądź elektryczne, które montuje się w szafach sterowniczych, mogą prawidłowo pracować wyłącznie przy zapewnieniu odpowiednich warunków. Ogromna znaczenie ma zwłaszcza temperatura. Nawet stosunkowo niewielki wzrost temperatury roboczej zakłóca dokładność pracy, zwiększa awaryjność, a zarazem skraca żywotność komponentów. Badania wykazały, że wystarczy wzrost ciepła o 10 stopni w stosunku do dopuszczalnego maksymalnie poziomu, aby aż o połowę spadła żywotność podzespołów. Warto od razu zaznaczyć, że 25°C to temperatura standardowa.
Widać wyraźnie, jak ważne okazuje się odpowiednie odprowadzenie ciepła powstającego w komponentach na zewnątrz szafy sterowniczej. Tylko w ten sposób można zagwarantować bezpieczne oraz bezawaryjne funkcjonowanie linii produkcyjnych oraz urządzeń zawierających wrażliwe podzespoły i moduły zasilające.
Wentylacja czy klimatyzacja?
Wybór skutecznej metody regulacji temperatury zależy tak naprawdę od kilku parametrów. Konieczne jest wzięcie pod uwagę:
• Temperatury otoczenia
• Temperatury minimalnej i maksymalnej wewnątrz szafy sterowniczej
• Poziomu strat mocy w szafie
• Ustawienia i sposobu montażu obudowy
• Wymiarów szafy
• Materiałów, z których obudowa sterownicza została wykonana
• Formę eksploatacji.
W przypadku otwartej szafy sterowniczej ciepło może zostać odprowadzone przez strumień powietrza od wewnątrz na zewnątrz, a więc przez przewodzenie ciepła. Z kolei przy szafach zamkniętych zastosowanie ma konwekcja, czyli odprowadzenie ciepła przez ściany. W celu usprawnienia konwekcji wykorzystuje się układy wentylacyjne. Do wyboru będzie wentylacja grawitacyjna lub wymuszona. W obu opcjach potrzeba minimum dwóch wlotów powietrza zlokalizowanych na ścianach przeciwległych. W wentylacji grawitacyjnej stosuje się kratki wentylacyjne, natomiast w wentylacji wymuszonej kratki zostają uzupełnione wentylatorami, które zasysają lub wypychają ciepło z szafy. To rozwiązanie ekonomiczne oraz bezproblemowe w eksploatacji, jednak mające spore ograniczenia.
Rozwiązaniem zdecydowanie wydajniejszym, bardziej elastycznym i zapewniającym optymalne odprowadzenie ciepła okazują się klimatyzatory do szaf sterowniczych. To zarazem nowoczesna opcja. Trzeba mieć świadomość, że nawet najbardziej wydajne systemy wentylacyjne nie są w stanie sobie poradzić z odpowiednim chłodzeniem szaf, jeżeli moc wydzielana przez zasilacze, napędy bądź styczniki wynosi kilkaset watów. Taka sytuacja staje się zaś normą i wtedy konieczne są klimatyzatory.
Wentylacja będzie również bezzasadna w przypadku wysokiej temperatury otoczenia. Tak się dzieje, kiedy szafa sterownicza jest umieszczona na zewnątrz w miejscu nasłonecznionym, ale też wewnątrz np. w halach produkcyjnych. Zwykłe tłoczenie powietrza nie zagwarantuje prawidłowej temperatury w szafie sterowniczej, więc profesjonalny klimatyzator do szafy sterowniczej jest po prostu niezbędny do bezawaryjnego funkcjonowania urządzeń.
Niezawodne klimatyzatory do szaf sterowniczych
Kluczowym elementem w doborze właściwego klimatyzatora jest zwrócenie uwagi, w jakich warunkach ma on pracować. Jeżeli szafa sterownicza zostaje umieszczona na zewnątrz, to należy zdecydować się na klimatyzator SoliTherm Outdoor, który nie tylko skutecznie ochroni komponenty przed przenikaniem szkodliwych substancji stałych bądź płynnych, ale przede wszystkim bezproblemowo działa w szerokim zakresie temperatur -20°C do 55°C.
Z kolei klimatyzatory z serii SlimLine są najcieńszymi urządzeniami bezfiltrowymi. Zapewniają odpowiednią moc mimo niewielkiej głębokości wynoszącej zaledwie 110 mm. W przypadku niewielkich szaf i ograniczonej przestrzeni do montażu warto skorzystać z wyjątkowo lekkich i kompaktowych klimatyzatorów z serii CoolMatch.
Najbardziej uniwersalne, wyjątkowo ekonomiczne, łatwe w obsłudze i niezawodne okazują się zaś klimatyzatory do szaf sterowniczych z serii Compact. Dostępne są modele o mocy 320 W, jak i 4 kW, więc wybór obejmuje pełen zakres modeli.