single.php
baza wiedzy

Autodesk Inventor – możliwości programu

Autodesk Inventor – możliwości programu

Autodesk Inventor to oprogramowanie znane każdemu projektantowi i chętnie wykorzystywane już od lat. Program jest ciekawą, dającą duże możliwości i przyjazną dla użytkownika propozycją dla specjalistów, którym zależy na łatwości pracy z modelami o bardzo dużym stopniu złożoności. Jak sprawdza się w projektowaniu szaf sterowniczych i konstrukcji stalowych?

Autosdesk Inventor – podstawowe informacje o programie

Projektowanie szaf sterowniczych i konstrukcji stalowych jest procesem wieloetapowym, przebiegającym od powstania pierwszej koncepcji, do stworzenia gotowej, kompletnej dokumentacji projektowej. Możliwość zastosowania w całym tym procesie jednego narzędzia, bez konieczności troszczenia się o kompatybilność formatów używanych w czasie pracy plików jest tu naprawdę dużym ułatwieniem. Właśnie takim narzędziem jest Autodesk Invwentor. Co trzeba wiedzieć na jego temat? Inventor działa na zasadzie wspólnej dla wszystkich typów tego rodzaju oprogramowania. Podstawą jest stworzenie modelu 3D projektowanej konstrukcji, który to model później przetwarzany jest na rysunki poglądowe, wykonawcze i wiele innych.

Najważniejsze zalety programu Invetor

Co zatem stanowi o wyjątkowości tego właśnie oprogramowania? Klucz tkwi w detalach. Inventor to przede wszystkim program złożony. Hybrydowa technika pracy pozwala na łączenie w jednym modelu brył i powierzchni, dzięki czemu o wiele łatwiej jest tworzyć i modyfikować projekty o dużym stopniu złożoności. Od powstania programu, systematycznie, w kolejnych edycjach dodawane są kolejne moduły, które dedykowane są do projektowania specyficznych typów urządzeń i konstrukcji. Ogromną zaletą, która w wielkim stopniu przyczynia się do ułatwienia pracy projektanta jest również elastyczność programu, który z łatwością konwertuje i wykorzystuje formaty plików pochodzące z innych typów oprogramowania. W praktyce znacznie ułatwia to wymianę informacji, idei i wiedzy pomiędzy specjalistami z różnych dziedzin.

Projektowanie szaf sterowniczych w programie Inventor

Szafy sterownicze pełnią kilka funkcji. Jest to typ zabudowy aparatury sterowniczej, zabezpieczającej i wielu innych, którego głównym zadaniem jest organizowanie dostępu do umieszczonych wewnątrz układów. Szafy jednocześnie pełnią funkcję ochronną, zabezpieczając umieszczony w nich sprzęt przed czynnikami zewnętrznymi i uniemożliwiając dostęp osób niepowołanych do urządzeń. Projektant takich szaf musi wziąć pod uwagę wszystkie ich funkcje, dzięki czemu efektem jego pracy jest urządzenie bardziej funkcjonalne. Autodesk Inventor daje tu dużo narzędzi, które okazują się bardzo pomocne w tym zadaniu. Jednym z nich jest moduł służący do projektowania elementów wykonanych z blachy, dzięki któremu można zaprojektować nie tylko samą obudowę szafy, ale w dużej mierze również proces jej produkcji. Moduł pozwala na uwzględnienie blach o różnej grubości i wykonanych z różnych materiałów. Z drugiej strony ważną funkcjonalnością Inventora jest funkcjonalność modułu do tworzenia części, która służy do jej sprawdzania wytrzymałościowego, pozwala na osiągnięcie znacznie lepszych wyników w kwestii wytrzymałości i bezpieczeństwa projektowanych szaf sterowniczych.

Autodesk Inventor – projektowanie konstrukcji stalowych

Projektowanie złożonych konstrukcji stalowych jest jednym z kierunków, w których Autodesk Inventor rozwija się od swojego powstania najbardziej. Projektowanie takich konstrukcji jest zawsze wieloetapowe i uwzględnia różne aspekty – od właściwości najbliższego otoczenia przyszłej konstrukcji, do parametrów poszczególnych, składających się na nią części. Jest to dziś zdecydowanie jeden z najważniejszych obszarów projektowania. Nie powinno więc dziwić, że twórcy programu poświęcili mu naprawdę dużo miejsca. Najbardziej podstawowym narzędziem Inventora służącym do projektowania konstrukcji tego typu jest moduł do tworzenia części. Opiera się on na klasycznym modelowaniu trójwymiarowym. Cechą konstrukcji stalowych jest jednak złożoność. Tutaj właśnie sprawdza się nowoczesny i dający ogromne możliwości moduł do złożeń. Dzięki niemu praktycznie dowolną ilość części można połączyć w trójwymiarowy projekt tworzonego obiektu. Warto zaznaczyć w tym miejscu, że pod kątem możliwości tworzenia zarówno pojedynczych części jak o wiele bardziej skomplikowanych złożeń Autodesk Inventor jest w tym momencie raczej bezkonkurencyjny. Możliwości projektowania konstrukcji niezależnie od ich stopnia złożoności są w tym przypadku imponujące, jednak samo stworzenie statycznego projektu jest dopiero pierwszym krokiem. Wspomniana już wcześniej możliwość analizy wytrzymałościowej pojedynczej części (oparta o solver ANSYS) daje praktycznie nieograniczone możliwości pod kątem doboru parametrów materiału. Obecnie istnieje już i jest szybko rozbudowywana funkcjonalność pozwalająca na analizę wytrzymałościową całych złożeń, niezależnie od ilości i różnorodności części, które się na nie składają. Jedynym ograniczeniem jest tu w praktyce moc obliczeniowa komputerów, na których pracuje program.

Źródło:
https://www.autodesk.com/products/inventor/overview?term=1-YEAR&tab=subscription

Dodaj komentarz

X

Aby pobrać ten plik wymagane jest logowanie