single.php
baza wiedzy

Korzyści wynikające z zastosowania termoizolacji zewnętrznych szaf sterowniczych

Korzyści wynikające z zastosowania termoizolacji zewnętrznych szaf sterowniczych

Szafy sterownicze są idealnym sposobem na uporządkowanie zróżnicowanej i często skomplikowanej aparatury. Najczęściej trafiają do niej urządzenia elektryczne, elektroniczne, elektromechaniczne, pneumatyczne, a także programowalne, które muszą mieć zapewniony odpowiedni poziom bezpieczeństwa pracy. A zatem, szafa sterownicza musi spełniać wszelkie normy bezpieczeństwa. Przy doborze odpowiedniej szafy sterowniczej należy więc zwracać uwagę nie tylko na jej funkcjonalność, ale także na to, czy posiada ona odpowiednie parametry, takie jak: wysoka klasa ochrony IP, odpowiednia wytrzymałość mechaniczna IK, odpowiednia klasa korozyjność, jak również na to, czy posiada ona termoizolację.

Szafa sterownicza i jej funkcja

Szafa sterownicza stanowi specjalną formę zabudowy nie tylko dla aparatury sterowniczej i rozdzielczej, ale też zabezpieczającej. Jej zadaniem jest ochrona tych urządzeń przed czynnikami zewnętrznymi, a także przed niepotrzebną ingerencją osób do tego niepowołanych, ale jednocześnie ułatwia do nich dostęp pracownikom posiadającym odpowiednie uprawnienia. Dzięki takim szafom sterowniczym możliwe jest kompleksowe włączanie oraz wyłączanie urządzeń i ich układów, jak również regulowanie częstotliwości czy też natężenia ich pracy.
Szafy sterownicze spełniają szereg znaczących funkcji, dlatego przy ich wyborze należy zwrócić uwagę na ich poszczególne parametry. Jednym z istotniejszych paramentów, decydujących o wydajności szafy sterowniczej jest jej termoizolacja.

Czym jest termoizolacja szaf sterowniczych?

Termoizolacja polega na zastosowaniu warstwy materiału, charakteryzującego się małą przewodnością ciepła, w celu ochrony danego ciała, urządzenia lub pomieszczenia przed niechcianą wymianą ciepła z otoczeniem. W przypadku szaf sterowniczych zewnętrznych termoizolacja polega na ociepleniu każdej ze ścian obudowy odpowiednim materiałem izolacyjnym, dzięki czemu zmniejsza się przenikalność cieplna – poniżej 0,045 W/mK. Takie działanie umożliwia redukcję kosztów związanych z ogrzewaniem wnętrza szafy zimą i chłodzenia jej latem.

Korzyści wynikające z zastosowania termoizolacji szaf sterowniczych

Aparatura znajdująca się w szafie sterowniczej to urządzenia wrażliwe, wymagające odpowiednich warunków do pracy. Niezwykle istotne jest więc zapewnienie im odpowiedniej temperatury oraz wilgotności, bowiem te czynniki znacząco wpływają na wydajność, jak i odpowiedni sposób działania poszczególnych podzespołów elektrycznych oraz elektronicznych. Szafy sterownicze zewnętrzne narażone są na działanie niekorzystnych warunków otoczenia, takich jak, chociażby: zbyt wysoka lub zbyt niska temperatura, nadmierne nasłonecznienie, mróz itp. Aby zapewnić odpowiednie warunki wewnętrzne, konieczne wydaje się zastosowanie termoizolacji. Taka termoizolacja zewnętrznych szaf sterowniczych stanowi doskonałą ochronę przed nadmiernymi wahaniami temperatur wewnątrz szafy, wpływając tym samym na sprawne funkcjonowanie umieszczonych w niej urządzeń.

A zatem, zastosowanie termoizolacji w zewnętrznych szafach sterowniczych przynosi wymierne korzyści, takie jak:
• ochronę sprzętu zainstalowanego wewnątrz szafy przed niekorzystnym działanie warunków otoczenia, do który należą m.in.: nadmierne nasłonecznienie, mróz, niskie i wysokie temperatury;
• dużą oszczędność kosztów ogrzewania wnętrza szafy;
• znacznie zwiększenie możliwości pracy, biorąc pod uwagę zakres temperatur na zewnątrz szafy, nawet w zakresie od -50 do +120 stopni Celsjusza.
Dodatkowym bonusem jest estetyczny wygląd szafy sterowniczej, nie tylko na zewnętrza, ale też i w środku.

Termoizolacja szaf sterowniczych i jej różne warianty

Termoizolację szafy sterowniczej najlepiej uwzględnić na etapie jej zamawiania. Koszt takiej termoizolacji wcale nie jest wysoki w stosunku do podniesienia wydajności szafy. Należy pamiętać również o tym, że do wyboru są różne warianty termoizolacji zewnętrznych szaf sterowniczych, co przekłada się na jej cenę. I tak wersja Premium, która zawiera m.in. podwójny płaszcz obudowy ścian zewnętrznych i wewnętrznych, oraz wypełnienie wełną izolacyjną pomiędzy ścianami jest nieco droższa od wersji Eko, charakteryzującej się m.in. pojedynczym płaszczem obudowy.

Dodaj komentarz

X

Aby pobrać ten plik wymagane jest logowanie