single.php
baza wiedzy

Ergonomia pracy elektryka

Ergonomia pracy elektryka

Praca elektryka jest dużym wyzwaniem. Codziennie obcuje się z instalacjami elektrycznymi i prądem. Wymaga to od niego nie tylko skupienia i uwagi, ale także stałego zachowania standardów bezpieczeństwa. W związku z tym trzeba zadbać, aby pracownik miał jak najlepsze warunki pracy, a używane przez niego elementy wyposażania i narzędzia odznaczały się ergonomią. Jak sprostać temu wyzwaniu? Poprzez wybór odpowiednich stołów i stelaży monterskich.

Czym są ergonomiczne narzędzia pracy?

Wszystkie ergonomiczne stelaże i stoły monterskie dla elektryków to takie, które spełniają warunki gwarantujące pracę wygodną, dostosowaną do warunków psychofizycznych i anatomicznych człowieka. Głównymi celami wdrażania takich narzędzi pracy są:
– zwiększenie komfortu pracy każdego elektryka,
– dbałość o jego zdrowie i samopoczucie,
– stałe zachowanie skupienia i czujności,
– wyeliminowanie sytuacji, które mogą doprowadzić do niebezpiecznego zdarzenia lub wypadku w pracy,
– podniesienie wydajności pracownika,
– wydzielenie przestrzeni do wykonywania konkretnych zadań,
– zagwarantowanie łatwego i szybkiego dostępu do wszystkich narzędzi niezbędnych do wykonywania pracy,
– możliwość dotarcie do trudnodostępnych miejsc instalacji, np. podczas pracy przy rozdzielnicach elektrycznych.
Ergonomiczne narzędzia pracy są praktyczne, gdyż wpływają korzystnie na bezpieczeństwo, komfort pracownika oraz efektywność pracy.

Stelaże monterskie dla elektryków — czym są?

Stelaż monterski został przygotowany z myślą nie o jednym elektryku, ale o całej ekipie pracującej nad daną instalacją. Można z nich korzystać z czterech stron. Jeśli chodzi o aspekt ergonomiczny, są one przykładem narzędzia idealnie wpisującego się w te standardy. Mianowicie wszystkie narzędzia elektrycy mają pod ręką — na stelażu można umieszczać liczne skrzynki, by wszystkie niezbędne elementy wyposażenie były pod ręką. Wysokość sięgająca dwóch metrów zapewnia łatwy dostęp do instalacji znajdujących się naprawdę wysoko. Co więcej, stelaż jest wygodny w użytkowaniu, gdyż posiada mobilne kółka umożliwiające jego przestawianie. Na czas pracy można je zablokować, by zapewnić elektrykom bezpieczeństwo i stabilność stelażu. Z takiego rodzaju stelażu monterskiego mogą korzystać elektrycy pracujący przy wyposażaniu rozdzielnic elektrycznych, ale także osoby pracujące w innych gałęziach przemysłu. Stelaż monterski może skutecznie zastąpić drabiny, umożliwiając w danym miejscu pracę kilku osobom jednocześnie. Dzięki temu praca jest nie tylko bardziej ergonomiczna, ale też wydajna.

Stoły monterskie dla elektryków — czym są?

Praca elektryka należy do tych bardzo wymagających, nie tylko ze względu na konieczną wiedzę, ale też dokładność. Osoba wykonująca ten zawód powinna mieć zapewnione warunki, które pozwolą jej na jak najlepsze wykonywanie swoich obowiązków. W tej sytuacji bardzo przydatne mogą okazać się stoły monterskie dla elektryków. Są one przystosowane do pracy z dużymi obciążeniami. Pomimo tego są one lekkie i łatwe do przesunięcia. Ich waga to około 50 kg (w zależności od rodzaju). Dodatkowo wyposażone są w kółka ułatwiające transport stołu, które są blokowane na czas pracy. Podczas omawiania funkcji ergonomicznych nie można zapomnieć o możliwości regulacji nachylenia stołu podczas pracy. Stoły monterskie charakteryzują się regulacją ramy w zakresie od 0 do 65 stopni. To tak wyregulowanej ramy mocowana jest płyta monterska, którą przytwierdza się za pomocą kształtek oporowych i uchwytów. Bez wątpienia wszystkie te warunki sprawiają, że praca może być wykonywana dokładnie i skrupulatnie. Elektryk nie musi długo pozostawać w niewygodnej pozycji. To stół może dostosować się do jego potrzeb i możliwości anatomicznych.

Dlaczego warto inwestować w narzędzia ergonomiczne?

Wielu pracodawców i inwestorów może zastanawiać, się czy aby na pewno ergonomia ma tak ogromne znaczenie. W końcu to tylko odrobinę bliżej znajdująca się skrzynka, mobilność stołu i możliwość regulacji. Są to drobne rzeczy, ale ułatwiają pracę. Korzyści płynące ze wdrożenia ergonomicznych rozwiązań to:
– Podniesienie wydajności pracy — jeżeli pracownik ma wszystko pod ręką, a warunki są korzystne, praca jest wykonywana szybciej, a tym samym podnosi się ogólną wydajność.
– Zmniejszenie ryzyka błędu — im pracownik jest bardziej rozpraszany, musi sięgać po narzędzia lub jest mu niewygodnie, tym więcej błędów może popełniać. Wiąże się to z kosztownymi błędami i skrupulatną kontrolą.
– Dbanie o pracownika — pracownik chętniej wiąże się z firmą, która daje mu dobre warunki pracy, nie tylko finansowe, ale także te podczas pracy.
– Oszczędności — wiążą się one nierozerwalnie z wszystkimi wymienionymi wcześniej korzyściami, jak podniesienie wydajności, wyeliminowanie błędów i dbałość o pracownika (brak ponoszenia kosztów związanych ze wdrażaniem kolejnych osób).
– Podniesienie prestiżu firmy — dobrym sprzętem warto chwalić się przed swoimi klientami. Oznacza on w końcu o dbałość o jakość wykonywanych produktów i usług, a także o komfort pracowników.

Dodaj komentarz

X

Aby pobrać ten plik wymagane jest logowanie