single.php
baza wiedzy

Co warto wiedzieć na temat wyłącznika różnicowo-prądowego?

Co warto wiedzieć na temat wyłącznika różnicowo-prądowego?

Na instalację elektryczną składa się wiele elementów, a jednym z nich powinien być wyłącznik różnicowo-prądowy. Dotyczy to nie tylko nowopowstałej instalacji, ale również tej zmodernizowanej. Tego typu urządzenie stanowi dodatkowe zabezpieczenie, chroniąc przed porażeniem prądem elektrycznym. W przypadku słabej izolacji instalacji zwiększa się ryzyko upływu prądu, czemu wyłącznik różnicowo-prądowy również przeciwdziała. Kluczową kwestią jest jego właściwy dobór, aby wyzwalał w odpowiednim czasie i przy danej wartości prądu różnicowego w zależności od miejsca jego montażu.

Czym jest wyłącznik różnicowo-prądowy i w jakim celu się go stosuje?

Wyłącznik różnicowo-prądowy jest urządzeniem będącym częścią instalacji elektrycznej, stanowiącym dodatkowe zabezpieczenie odcinające zasilanie elektryczne w chwili wystąpienia prądu różnicowego. Pełni wobec tego funkcję ochronną przed porażeniem prądem elektrycznym i wybuchem pożaru na skutek awarii sieci elektrycznej. Wyłącznik różnicowo-prądowy powinien stać się częścią każdej domowej instalacji elektrycznej. Przechodzą przez niego przewody fazowe i zerowy – jeśli wartości przepływającego przez nie prądu będą inne, czyli pojawi się prąd różnicowy, wyłącznik automatycznie odłączy instalację elektryczną od zasilania. Należy dodać, że wyłącznik różnicowo-prądowy zadziała wyłącznie po wykryciu prądu różnicowego – w standardowej wersji nie ma on członu nadprądowego. Jeśli ma on działać prawidłowo i reagować błyskawicznie na wszelkie nieprawidłowości, musi cechować się wysoką czułością. W przeciwnym razie nie zapewni użytkownikom należytego bezpieczeństwa.

W przypadku domowych instalacji elektrycznych stosuje się wyłączniki różnicowo-prądowe o znamionowym prądzie różnicowym do 30 mA. Są to urządzenia wysokoczułe, przeznaczone do pomieszczeń o bardzo wysokim ryzyku porażenia prądem elektrycznym przez osoby postronne. Przykładem będzie kuchnia, łazienka lub warsztat samochodowy. W blokach mieszkalnych czy na halach instaluje się także wyłączniki o większym prądzie różnicowym od 100mA do 500 mA. Można je spotkać również na placu budowy. Z kolei w obwodach o dużym prądzie upływu używa się wyłączników niskoczułych – od 500 mA.

Jakie ma stosowanie wyłącznik różnicowo-prądowy?

Na montaż wyłącznika różnicowo-prądowego należy zdecydować się w przypadku każdej instalacji elektrycznej, aby zmniejszyć ryzyko wystąpienia pożaru. Obecnie odgórnie narzuconym wymogiem jest montowanie tego typu urządzeń w każdej domowej instalacji domowej. Należy podpiąć do niego wszystkie gniazdka elektryczne, do których podłączane są różne sprzęty elektryczne. Jeśli gniazdko służy wyłącznie do zasilania wyłączenie jednego urządzenia typu lodówka lub kuchenka elektryczna, nie ma potrzeby instalowania wyłącznika różnicowo-prądowego. Zdecydowanie lepiej sprawdza się w tym przypadku uziemienie. W obwodach zasilających oświetlenie także nie trzeba instalować wyłącznika różnicowo-prądowego, ale zaleca się to zrobić, jeśli wymiana źródeł światła wykonywana jest we własnym zakresie, czyli z pominięciem fachowców.

Dodaj komentarz

X

Aby pobrać ten plik wymagane jest logowanie