single.php
baza wiedzy

Klimatyzatory do szaf sterowniczych

Klimatyzatory do szaf sterowniczych

Urządzenia znajdujące się w szafach sterowniczych w wyniku swojej pracy wydzielają bardzo dużo ciepła. Efekt ten może być potęgowany ze względu na niewielkie powierzchnie danych szaf. Takie sytuacje mogą prowadzić do przegrzania układów oraz ich nieprawidłowego działania. Co zatem należy zrobić w sytuacji, kiedy sprzęt produkuje zbyt dużo energii cieplnej? Wyposażyć szafę w odpowiednią wentylację lub klimatyzator.

Czym są klimatyzatory do szaf sterowniczych?

Klimatyzatory do szaf sterowniczych są to urządzenia montowane wewnątrz szaf. Składają się one z systemu chłodzącego oraz wentylatora, który odpowiada za rozprowadzanie chłodnego ciepła wewnątrz szafy. Działa on na podobnej zasadzie, co klimatyzator instalowany w domach i mieszkaniach. Wątpliwości może budzić fakt, czy wraz z chłodnym powietrzem do wnętrza nie dostaną się także zanieczyszczenia, pyły itp., które mogą zakłócić pracę urządzeń. Na szczęście każdy dobry klimatyzator do szafy sterowniczej ma wbudowany filtr. Jego celem jest zatrzymanie wszystkich zanieczyszczeń, by nie uszkodziły one systemów znajdujących się w szafach. Bez wątpienia klimatyzatory niosą podwójne korzyści, gdyż po pierwsze schładzają powietrze, a po drugie oczyszczają je z pyłów i innych zanieczyszczeń.

Kiedy powinno się zainstalować klimatyzator do szafy sterowniczej?

W niektórych przypadkach w szafie sterowniczej wystarczy tylko dobry wentylator, który nie będzie połączony z klimatyzatorem, ale będzie pełnił funkcję autonomicznego urządzenia chłodzącego. W innych sytuacjach niezbędne będą profesjonalne klimatyzatory do szaf sterowniczych. Oto sytuacje i warunki, które powinny skłonić do zainwestowania w klimatyzację w szafach sterowniczych:
– bardzo wysoka temperatura otoczenia, np. w wyniku lokalizacji szafy na hali produkcyjnej, gdzie inne maszyny generują ciepło,
– duża ilość ciepła generowana wewnątrz szafy,
– powietrze z otoczenia nie gwarantuje efektywnej i bezpiecznej wymiany, jest np. bardzo zanieczyszczone lub wilgotność jest za wysoka,
– konieczność wysokiej ochrony danej szafy sterowniczej,
– tradycyjny wentylator wyciągowy jest za mało wydajny w danej szafie, może być to spowodowane dużą produkcją ciepła.
W razie wątpliwości inwestor może poradzić się dostawcy klimatyzatorów do szaf sterowniczych, czy takie rozwiązanie w jego przypadku jest konieczne i czy się sprawdzi. Dzięki temu można mieć pewność, że będzie to skuteczny sposób na chłodzenie.

Gdzie w szafie powinien zostać umieszczony klimatyzator?

Można spotkać się z różnymi opiniami, gdzie wewnątrz szafy powinien zostać umieszczony klimatyzator. Chyba najważniejszą wskazówką jest to, że strumień powietrza nie powinien być skierowany bezpośrednio na urządzenia. Takie działanie może być niebezpieczne i powodować zakłócenia pracy. Co do ustawienia klimatyzatora, niektórzy uważają, że kratka wentylatora powinna znajdować się w dolnej części szafy. To właśnie nią jest wtłaczane zimne powietrze, które stopniowo ogrzewając się, zmierza ku górze (zimne powietrze jest cięższe i opada na dół, a ciepłe jest lżejsze, więc unosi się ku górze). W takim przypadku kratka odprowadzająca powietrze znajdowałaby się na górze. Chłodne powietrze z wentylatora wędruje ku górze, stopniowo się ogrzewając, ale schładzając maszyny wewnątrz szafy. Następnie powietrze ciepłe ponownie zostaje odprowadzone i zamienione na zimne. Można spotkać się z opiniami, że powietrze zimne powinno być wtłaczane do szafy od góry, by mogło opaść i schłodzić urządzenia. Oczywiście wszystko zależy od rodzaju urządzeń, wielkości szafy i indywidualnych uwarunkowań. W razie wątpliwości warto skonsultować się z firmą instalującą klimatyzatory do szaf sterowniczych. Ważna rzecz, o której też warto pamiętać, to przestrzeń w szafie sterowniczej. Jeśli chcemy zainstalować klimatyzator, być może będzie jej potrzeba więcej niż, gdybyśmy nie mieli go używać.

Na co zwrócić uwagę wybierając klimatyzatory do szaf sterowniczych?

Wybór klimatyzatorów powinien być podyktowany kilkoma, a czasem nawet kilkunastoma czynnikami. Jeżeli chcemy dobrać odpowiedni klimatyzator, należy zwrócić uwagę na:
– rodzaj szafy sterowniczej, jej wielkość i materiał, z jakiego została wykonana,
– temperaturę, jaką chce się osiągnąć w szafie oraz jej wahania,
– temperaturę, jaka panuje w szafie bez używania klimatyzatora oraz jej wahania,
– temperaturę, jaka panuje w otoczeniu szafy oraz jej wahania,
– sposób eksploatacji szafy i dostęp do niej.
Wybór klimatyzatora powinien w głównej mierze zależeć od tego, jaka moc chłodzenia jest potrzebna. Jeżeli niezbędna jest wyższa moc chłodnicza, wówczas zaleca się klimatyzatory kompresorowe. Jeśli wymagania nie są aż tak wysokie, wówczas można pozwolić sobie na klimatyzatory termoelektryczne, które są znacznie mniejsze i odporne na warunki zewnętrzne. Nie można jednak zapominać, że każdy klimatyzator powinien być dobrany indywidualnie do danego układu urządzeń i szafy, w jakiej się znajduje.

Podsumowując, klimatyzatory do szaf sterowniczych to rozwiązanie, które zapewni urządzeniom właściwą temperaturę i zapobiegnie ich przegrzaniu. Pomogą one także w filtracji powietrza docierającego do szafy i utrzymaniu stałych warunków bez narażania na wahania temperatury.

Dodaj komentarz

X

Aby pobrać ten plik wymagane jest logowanie