single.php
baza wiedzy

Szafy sterownicze – czym są, do czego służą i jakie są ich rodzaje?

Szafy sterownicze – czym są, do czego służą i jakie są ich rodzaje?

Szafy sterownicze stały się obecnie nieodłącznym elementem systemów energetyki i automatyki. Powszechnie wykorzystuje się je do nadzoru pracy urządzeń, instalacji oraz ich podzespołów. Na szczególną uwagę zasługują konstrukcje wyposażone w trwałe obudowy metalowe, przeznaczone do profesjonalnych zastosowań przemysłowych. Do czego służą szafy sterownicze, jakie posiadają funkcjonalności oraz jakie są ich rodzaje?

Czym jest szafa sterownicza?

Szafa sterownicza jest formą zabudowy aparatury sterowniczej, rozdzielczej oraz zabezpieczającej. Chroni wnętrze przed czynnikami zewnętrznymi oraz ingerencją osób niepowołanych, a jednocześnie ułatwia dostęp do urządzeń oraz instalacji dopuszczonym pracownikom. Szafy sterownicze pozwalają przede wszystkim na kompleksowe włączanie i wyłączanie urządzeń oraz ich układów, a także regulowanie częstotliwości oraz natężenia ich pracy. Architektura szafy sterowniczej składa się z typowych lub niestandardowych urządzeń, modułów oraz podzespołów, które odpowiednio połączone i skonfigurowane usprawniają funkcjonowanie całego zakładu. Aparatura stanowiąca wnętrze szafy sterowniczej umożliwia zarządzanie pracą urządzeń praktycznie każdego typu – począwszy od największych maszyn przemysłowych, a skończywszy na niedużych wentylatorach.

Zastosowanie szaf sterowniczych

Szafy sterownicze odpowiadają przede wszystkim za sterowanie, regulację, pomiary oraz kontrolę pracy maszyn i systemów. Pozwalają tym samym na uporządkowanie zróżnicowanej, nierzadko bardzo skomplikowanej aparatury. Składają się na nią urządzenia elektryczne, elektroniczne, elektromechaniczne czy pneumatyczne, o zróżnicowanych parametrach oraz odmiennych funkcjach. Szafy sterownicze wyposażane są zwykle w odpowiednie podzespoły wejściowe i wyjściowe. Obsługę poszczególnych urządzeń znacząco ułatwiają zegary pomiarowe, kontrolki, liczniki oraz świetlne i akustyczne sygnalizatory. Prawidłowo zaprojektowane, doposażone oraz zainstalowane szafy sterownicze doprowadzają do poszczególnych instalacji energię elektryczną, a jednocześnie zawiadują ich rozruchem.

Budowa szaf sterowniczych

Standardowe obudowy metalowe posiadają pojedynczą formę, zapewniającą największą uniwersalność. Rozbudowanym odpowiednikiem szafy pojedynczej jest szafa sterownicza ramowa. Składa się z kilku oddzielnych części, z których każda może działać jako pojedyncza obudowa. Zestawienie ze sobą kilku modułów w systemie szeregowym, pozwala na uzyskanie  lepszych możliwości użytkowych. Innym rodzajem jest szafa rozdzielcza, przeznaczona do rozdzielania instalacji. Specyfika montażowa takiej obudowy może być dość zróżnicowana, co przekłada się na konieczność optymalnego dopasowania jej do warunków środowiskowych. Wyróżnia się także szafy sterownicze zasilająco-sterujące. Obudowy te spełniają funkcje zarówno sterownicze, jak i zasilające instalacje.

Specyfika montażu i instalacji

Szafy sterownicze mogą charakteryzować się stosunkowo różną specyfiką montażową. Najbardziej uniwersalne rozwiązanie posiadają rozdzielnice natynkowe i stojące. Szafy zarówno pojedyncze, jak i ramowe mogą być przymocowane do ścian za pomocą odpowiednich uchwytów. Coraz częściej stosowane są także modele wolnostojące. Najczęściej montuje się je na stabilnym cokole, który znacząco podnosi komfort obsługi przez operatorów. Na funkcjonalność szafy sterowniczej w dużym stopniu wpływa także jej rozmiar, który często decyduje w dużym stopniu o możliwościach rozbudowania systemów sterujących. Większa sza a daje też lepsze możliwości późniejszego zmodernizowania instalacji.

Obsługa i nawigacja

W najprostszych obudowach szaf sterowniczych, panele do nawigacji nie są szczególnie skomplikowane i zwykle ograniczają się do kilku pojedynczych przycisków. Im bardziej rozbudowane systemy przemysłowe, tym więcej funkcjonalności muszą zapewniać szafy sterownicze. Wiele modeli wyposażanych jest w szerokie pulpity z licznymi przyciskami sterującymi oraz ekrany, na których wyświetlane są parametry techniczne i kluczowe dane systemowe. Wewnątrz obudów montowane są ponadto sterowniki. W przypadku stosowania w rozległych pomieszczeniach, na szafach sterowniczych instalowane mogą być lampy sygnałowe. Zapewniają one łatwy podgląd stanu poszczególnych urządzeń, nawet z odległych stanowisk na hali produkcyjnej.

Podsumowanie

Produkcja szaf sterowniczych odbywa się zgodnie z ustalonymi procedurami oraz normami, obowiązującymi w procesie ich wytwarzania. Obudowa rozdzielnicy powinna być szczelna i wytrzymała, a także zabezpieczona przed działaniem korozji, wilgoci czy skrajnych temperatur. Jedynie wybór produktu doświadczonego producenta daje pewność wysokiego poziomu bezpieczeństwa, braku awaryjności oraz maksymalnej wydajności zakupionej szafy sterowniczej.

Szukane hasło: Radiolex – Producent szaf sterowniczych

Dodaj komentarz

X

Aby pobrać ten plik wymagane jest logowanie